تاریخ انتشار:93/11/6 - 11:10
شماره مطلب:1393116
به مناسبت ايام پيروزي انقلاب اسلامي

برنامه بازديد از موزه عبرت ايران ( شكنجه گاه كميته ضد خرابكاري ساواك)

باسمه تعالی

گزرش  بازدید  از  موزه  عبرت

روز چهارشنبه 1/11/93 ساعت 13:30 به همراه تنی چند از همکاران سازمان راهی موزۀ عبرت شدیم.
موزۀ عبرت در حوالی میدان امام خمینی(ره)است. این مکان که به دستور رضا شاه توسط معماران آلمانی طراحی شده، ابتدا زندان شهربانی بوده و در دوره‏های بعد، نام «کمیته مشترک ضد خرابکاری»! به خود گرفته است؛ زندان مخوفی که صدها قهرمان ملی و انقلابی طی سال‏های قبل از انقلاب اسلامی در آن اسیر بوده و شکنجه‏های وحشتناکی را متحمل شدند!؟
ساختمان بنا، به گونه‏ای است که صداهای داخل زندان از بیرون شنیده نمی‏شود و صداهای بیرون زندان نیز چندان به آن راه نمی‏یابد.
در روز 22 بهمن ماه سال 1357 زندان به تسخیر انقلابیون درآمد و اکنون به موزه تبدیل شده است. موزه‏ای که هر ایرانی باید از نزدیک آن را ببیند!
هنگام ورود به زندان، با استقبال مهربانانه کارکنان موزه مواجه شدیم. جالب این‏که راهنماهای موزه اغلب، خود کسانی‏اند که پیش از انقلاب طعم این زندان را چشیده‏اند؛ از جمله احمد شیخی که راهنمای ما بود و با حوصله، همه چیز را برای بازدید کنندگان توضیح می‏داد.
آجرهای مدخل ورودی زندان، پوشیده از اسامی ده هزار نفر مرد و زنی است که طی سال‏های متوالی به زندان آورده شده بودند و در میان آنان همه جور صنفی دیده می‏شد: دانشجو، کارگر، روحانی، بازاری که البته بیشتر آنان، دانشجو بودند.
ساختمان مدوّر زندان دارای بخش‏های متعددی است؛ هم بند زندانیان عمومی و هم بند زندانیان انفرادی، همه تاریک، وهم انگیز و ترسناک بود. اتاق کار مسئولین و شکنجه‏گران زندان را بازسازی کرده بودند و مجسمه‏هایی از آن‏ها را همراه با صحنه‏هایی از اوضاع آن روزگار به نمایش گذاشته‏اند. ضمن بازدید، فیلم‏هایی نیز به نمایش گذاشته می‏شود که حاوی توضیحات مسئولین و یا خاطرات زندانیان است. از جمله خانم حدیدچی
از دیگر بخش‏های موزۀ عبرت، سلول‏های انفرادی مشاهیر است. سلول‏هایی که روزگاری اسارتگاه بزرگانی چون: رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهید بهشتی، شهید رجایی، شهید باهنر، مرحوم آیت ا... طالقانی، شهید مفتح، مرحوم دکتر شریعتی و ... بوده است. موزۀ عبرت از معدود مکان‏هایی است که اطلاعات و اخبار مربوط به آن، موثق و واقعی است زیرا همان گونه که اشاره شد این اطلاعات پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط شاهدان عینی و اسیران آنجا بیان شده است.
چگونه می‏توان موزۀ عبرت را دید و بر خاندان پهلوی لعن و نفرین نفرستاد؟
پایگاه بسیج شهید موسوی

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری