تاریخ انتشار:93/10/8 - 15:49
شماره مطلب:1393108
برگزاري مراسم حماسه نه دي در سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي

سخنراني سركار خانم معصومه اباد عضو شوراي شهر و نويسنده كتاب من زنده ام

به مناسبت گرامیداشت نهم دی ماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، امروز مراسمی با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، معصومه آباد، آزاده سرافراز و نویسنده کتاب «من زنده‌ام»‌ و عضو شورای شهر تهران و جمعی از مدیران و کارشناسان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در این سازمان برگزار شد.
معصومه آباد در سخنانی اظهار داشت: در مسیر چند دهه اخیر که همگی جز آن هستیم شاهد بزرگترین رخداد یعنی انقلاب اسلامی بودیم و دیدیم این انقلاب نه چهره سیاسی محض، نه چهره اجتماعی و یا اقتصادی محض داشت بلکه حول محور اندیشه‌ای دینی و فرهنگی بود.
وی ادامه داد: ‌همگی در رفراندوم به جمهوری با ماهیت دینی رأی دادند و عظیم‌تر از انقلاب اسلامی و پس از آن رخدادی بزرگتر به نام 8 سال دفاع مقدس داشتیم که حوادث عظیمی در آن اتفاق افتاد.
عضو شورای شهر تهران  یادآور شد: باید برای نسل امروز و دانش‌آموزان باورپذیری حوادث را به گونه‌ای به وجود آوریم که احساس تعلق به ‌آن داشته باشند؛ یعنی این متعلق به من و یا کسانی که منصوب به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران نباشد بلکه برای آحاد ملت است.
آباد اضافه کرد: نظام فرهنگی ما در آن زمان منجر به تعطیلی دانشگاه‌ها شده بود؛ یعنی همه فرضیه‌ها و معادلاتی که جنگ ایران و دنیا به وجود آورده بود و وقتی در جنگ از 21 کشور اسیر می‌گیریم مفهوم آن این است که جنگ ایران با شرق و غرب است و ما هیچ چارچوب سیاسی، اقتصادی نداشتیم و شرایط مهیا بود تا یک جنگ ناجوانمردانه ایجاد شود و اولین جایی که مورد اصابت بمباران قرار می‌گیرد آموزش و پرورش است و نخستین کسی که شهید شد شهید صالحی رئیس آموزش و پرورش آبادان و اولین کسانی که شهید می‌شوند دانش آموزان بودند.
نویسنده کتاب من زنده‌ام افزود: جنگ برای فتح خرمشهر و خوزستان نبود و زمانی که بنده اسیر شدم یک دختر 17 ساله بودم و آنها می‌گفتند امروز در اهواز هستیم بعد در خوزستان و روز سوم در تهران خواهیم بود و سه روزه ایران را تصرف می‌کنیم.
وی تصریح کرد: آنها فکر می‌کردند ساختار اقتصادی و فرهنگی است که یک کشور را نگه می‌دارد؛  ضمن اینکه در طول 8 سال دفاع مقدس 15 هزار اسیر داشتیم که این تعداد کسانی بودند که مثل ما در جاده کمین می‌کردند یا تعدادی از آنها سلاح تمام می‌کردند و یا مجروح می‌شدندو  هیچ کس از پشت سر اسیر نشد و این تعداد تا سال 1368 بود.
آباد بیان داشت: وقتی بنده اسیر شدم مرا به زندان الرشید بغداد که از مخوف‌ترین زندان‌های بغداد بود بردند.
عضو شورای شهر تهران  خاطر نشان کرد: جنگ ما نه زن و مرد، نه مسلمان و مسیحی می‌شناخت و لباس فاخری تحت عنوان بسیج بر تن ما بود که امام بر تن همه ما پوشاند و این سرمایه انقلاب و تضمین کننده نظام انقلاب اسلامی بود که امام آن را شجره طیبه نامید.
به گزارش فارس آباد با بیان خاطره‌ای از دوران اسارت اظهار داشت: اردوگاهی به نام اطفال بود که رزمندگان خردسال در آن بودند و در مصاحبه خبرنگار خارجی با علیرضا رحیمی این آزاده نوجوان حاضر به مصاحبه نشد و خطاب به او گفت باید روسری بر سر داشته باشی تا با تو مصاحبه کنم و وقتی به مهدی تحانی مراجعه کردم عراقی‌ها با زور به او گفتند اعلام کن که امام تو را به زور به جبهه فرستاده اما او نیز این حرف نزد و باید بدانیم اسیر بودن یعنی خط اول جبهه قرار داشتند.
نویسنده کتاب من زنده‌ام گفت: آنها در داخل سلول ما موش انداخته بودند و ما موش را گرفته و بر صورت سرباز سلول انداختیم که با تمسخر دیگر اسرا روبرو شد.
آباد یادآور شد: در سال 1368 گروهی به ریاست رئیس سازمان جاسوسی فرانسه از اردوگاه‌های عراقی بازدید می‌کنند و در گزارش بازدید خود می‌گویند کسانی را دیدیم که به کارهای سخت مبادرت می‌کردند و خود را قربانی رهبران خود و آماده جنگ جهانی سوم می‌کردند.
عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: حالا چرا امروز باید غفلت کنیم و دچار فتنه‌ای شویم که در اثر فراموشی و غفلت به دست می‌آید.
وی اضافه کرد: جنگ تمام شده اما دفاع تمام نشده و در جبهه فرهنگی غنای بیشتری داریم و حوادثی که بعد از دوران جنگ اتفاق افتاد مانند حماسه 9 دی در آن مردم بدون هدایت تصمیم می‌گیرند علیه فتنه به پا خواسته و به خیابان‌ها آمده و روشنگری می‌کنند و بصیرت خود را نشان می‌دهند.
نویسنده کتاب من زنده‌ام گفت: برای ما مشخص شده است دنیای شرق و غرب دلش برای ما نسوخته است و چطور بزرگترین بازار برده‌فروشی زنان در عراق اتفاق می‌افتد اما کسی صدایش در نمی‌آید.
آباد خاطر نشان کرد: آن چیزی که برای دانش آموز مطرح است آگاهی نیست بلکه خودآگاهی است و باید بتوانیم در این حوادث که اتفاق افتاده است  از ظرفیت‌های اعتمادسازی به نظام  حراست کنیم و رسالت ما این است که اینها را آموزش دهیم.
به مناسبت فرا رسيدن سالگرد حماسه نه دي  مراسمي در سالن اجتماعات سازمان برگزار گرديد در اين مراسم  سركار خانم معصومه اباد به مناسبت نه دي  در سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي سخنراني نمودند.
 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری