تاریخ انتشار:93/4/3 - 15:11
شماره مطلب:139343
بررسی جریان‌ها و عرفان‌های کاذب و نوظهور

کمبود مطالعه مهم‌ترین عامل گسترش عرفان‌های کاذب

سرمربی صالحین بسیج قشر طلاب و روحانیون:

کمبود مطالعه مهم‌ترین عامل گسترش عرفان‌های کاذب

 

به گزارش روابط عمومي مركز بسيج، حجت‌الاسلام و المسلمین سید مجتبی بدری سرمربی طرح شجره طیبه صالحین بسیج قشر طلاب و روحانیون سپاه تهران و مسئول حوزه علمیه امام قائم (عج) واقع در میدان خراسان، در گفتگو با خبرنگار بسیج پرس به بررسی جریان‌ها و عرفان‌های کاذب و نوظهور پرداخت.
در این گفتگو به مسائلی همچون ماهیت عرفان‌های نوظهور، علل گسترش اینگونه عرفان‌ها و قدرت گرفتن عارف نماها، اقدامات موثر در مقابله با عرفان‌های کاذب پرداخته شده است که در ادامه خواهید خواند.
عرفان چیست و از نظر ادبی و معنوی به چه معناست؟
معنی ادبی عرفان که از خانواده معرفت است یعنی شناخت. وقتی می‌گویند شخصی عارف است به این معنی است که در زمینه‌ای خاص حقیقت را شناخته است. روز نهم ذوالحجه نیز به همین دلیل عرفه نام‌گذاری شده است یعنی روز شناخت و وقتی حاجی‌ها به عرفات می روند سعی در پیدا کردن فطرت و باطن خود دارند و در واقع خودشناسی می‌کنند تا بتوانند به خالق تقرب جویند. راه و روش‌های رسیدن به معرفت الهی که در ظاهر و باطن انسان تأثیر می‌گذارد و موجب تهذیب نفس می‌شوند را عرفان می‌گویند. محور اصلی عرفان، خودسازی است زیرا تا انسان خود را نشناسد به آن هدف نهایی که همان رسیدن به معرفت الهی است نمی‌رسد یا بهتر است بگوییم خویشتن شناسی مقدمه خداشناسی است.
انسان باید بداند که برای چه خلق‌شده و در آینده قصد رسیدن به کجا را دارد. عرفان مسیر شناخت خدا و دین است. انسان وقتی خدا را شناخت به غیر از او را کنار می‌گذارد و سعی در کم کردن علاقه‌های دنیوی دارد. عشقی که در این مسیر به پروردگار پیدا می‌کند او را غرق عبادت می‌کند. شهدا عارفانی بودند که مسیر آینده زندگی خود را شناختند و از همه چیز خود در این دنیا گذشتند تا به آن معرفت الهی که هدف نهایی هر انسانی باید باشد برسند. پس با تعاریف گفته ‌شده می‌توان معنی معنوی عرفان را آشنایی با راه‌ها و سلوک رسیدن به حقیقت و شناخت معرفت الله دانست.
منظور از عرفان‌های نوظهور چیست؟
هر ایده و مکتبی که تأسیس شود اما بر مبنای اسلام و قرآن و عقل نباشد کذب است و سرانجامی جز سردرگمی و گمراهی ندارد. عرفان‌های کاذب از نظر شرعی و عقلی مورد تأیید نیستند و بافته دست اجانب و افکار ناقص افراد سودجویی است که برای رسیدن به اهداف و اقراض پلید شخصی خود دین اسلام را زیر سؤال می‌برند و عرفان‌های کذبی که ظاهراً حق جلوه می‌کنند را به عنوان عرفان‌های نوظهور وارد جامعه می‌کنند. این‌گونه عرفان‌ها به هیچ عنوان مورد تأیید اسلام و ادیان دیگر نیستند و نمی‌توانند بشر را به واقعیت دینی و معرفت الهی برسانند.
متأسفانه گروه‌ها و فرقه‌های متعددی از این عرفان‌های کاذب شکل‌گرفته‌اند و هر کدام آنها با روش‌های جداگانه‌ای افراد جامعه را فریب می‌دهند و در بخشی خاص از افکار و اعتقادات قربانیان خود برنامه‌ریزی و فعالیت می‌کنند. عرفان‌های دروغین با ادبیاتی ساده همراه با جذابیت‌های فریبنده و تجملاتی، آرامش موقت، شادی و خوشحالی کاذب که بیشتر با استفاده از مواد مخدر به وجود می‌آیند به جامعه تزریق می کنند و نه تنها عطش معنوی را پاسخگو نیستند بلکه در جامعه موجب ایجاد و افزایش مشکلات معنوی و روحی نیز هستند.
عرفان‌های کاذب و نوظهور چه نشانه و مشخصه‌هایی دارند؟
افرادی سست ایمان تحت عنوان عارف با سوءاستفاده از صداقت و سادگی مردم و بهره‌گیری از احادیث دروغین و ساختگی، گروهی را فریب داده و به عنوان مرید با خود همراه می‌کنند که از این طریق به شهرت می‌رسند. یکی از مهم‌ترین و اولین نشانه‌های عرفان‌های دروغین، ترک فرایض الهی برای تقرب به شیطان است.
عقاید عارفان شیطانی ناپایدار است و دائماً مدعی امامت، پیامبری و در نهایت مقام الهویت هستند و اقدامات باطل آنها تماماً مخالف شریعت است، حتی گاهی برای جلب توجه مریدان و اعلام اینکه عارف عابدی هستند نماز می‌خوانند، که آن نمازشان هم برای فریب اذهان اطرافیان و از روی قصد و قرض است.
چه عواملی موجب گسترش و قدرت گرفتن عرفان‌های دروغین در جامعه می‌شود؟
به دلیل کمبود مطالعه دینی و مذهبی در قشر نوجوان و جوان جامعه، دین و عرفان حقیقی درک نشده است و جامعه تفاوت میان عرفان اسلامی و عرفان‌های کاذب را متوجه نشده‌اند. در جامعه امروزی عارفان حقیقی بزرگی همچون آیت‌الله بهجت (ره) و یا آیت‌الله خوشوقت (ره) بودند که آثار متعددی در رابطه با دین و شریعت داشته‌اند اما متأسفانه کمتر جوانی را می‌بینیم که با افکار آن بزرگان آشنا باشند. دشمنان نیز از این بی‌اطلاعی افراد جامعه به نفع خود استفاده و عرفان‌های کاذب را از طریق تبلیغات گسترده وارد جامعه اسلامی کرده‌اند و عارف نماهای کذاب به این ماجرا دامن زده‌اند و نوجوانان و جوانان بدون آنکه متوجه باشند جذب و گرفتار یکی از این عرفان‌ها می‌شوند.
یکی دیگر از عوامل گسترش عرفان‌های نوظهور و قدرت گرفتن عارفان دروغین، اعتماد بی‌مورد بعضی افراد ناآگاه به عارفان دروغین است، آن‌هایی که خود را امام عصر معرفی می‌کنند با مقاصدی پست و سودجویانه سعی در فریب اذهان عمومی دارند و این افراد دو دسته هستند، دسته اول آن‌هایی که منفعت‌طلب و مغرض هستند و سعی دارند در عرفان‌های کاذب جایگاهی برای خود به دست آورند و دسته دوم افرادی هستند که از روی جاهلیت و ناآگاهی از دستورات عرفان‌ها و عارفان دروغین پیروی می‌کنند و سعی در تشکیل گروه و به دست آوردن مرید هستند.
بعضی از این عارفان دروغین و مریدانشان بی عقلی را به حد رساند به طور مثال در همین چند وقت پیش افرادی در پی تقرب به خدا به بیابان‌های کرج رفته و مدعی شدند که امام زمان (عج) از آنجا ظهور می‌کند و بعضی مردم ناآگاه که به عنوان مرید با آنها همراه شده بودند در آن مکان نذورات خود را به آن افراد سودجو می‌دادند. با توجه به اینکه امروزه فناوری، رسانه، آموزش، فرهنگ و همه و همه پیشرفت کرده است اما بعضی افراد ناآگاه به درجه‌ای از جاهلیت رسیده‌اند که منطق، عقل و دین را کنار گذاشته‌اند و چشم و گوش بصیرت خود را بر روی حقایق بسته‌اند و به صحبت‌های کسی که از احادیث ساختگی و دروغین استفاده می‌کند اطمینان می‌کنند و خود را در دام اهداف شیطانی آنها گرفتار می‌کنند.
عبادت و تقرب به خدا و توسل به ائمه اطهار (ع) راه و روش و آداب و رسومی صحیح و اسلامی دارد، عبادت‌هایی که برای رسیدن به مقاصد شیطانی باشد مورد قبول پروردگار نیست و تقلید از آن عابد دروغین جایز نمی‌باشد. کسانی که از سادگی و بی‌اطلاعی مردم سوءاستفاده می‌کنند و باورها و ارزش‌ها را بازیچه افکار و رفتار سودجویانه خود قرار می‌دهند همان عارفان کذابی هستند که با عرفان‌های وارداتی برای خود کاسبی راه انداخته‌اند. رمال‌ها و فال‌گیران که ادعا می‌کنند از آینده خبردارند گونه‌ای از همان عارفان دروغین هستند که گاهی با صحبت‌های نسنجیده و بیجا موجب از هم پاشیدن بنیان خانواده‌ها می‌شوند؛ دانستن آینده نوعی معجزه است و معجزه هم فقط مختص پیامبران بوده است.
عرفان‌های کاذب چه تأثیراتی بر جامعه دارند؟
عرفان‌های نوظهور شاخه‌ای از جنگ نرم محسوب می‌شوند و در راستای اهداف پلید سیاستمداران غربی برای سلطه به کشورهای مسلمان و ایجاد تفرقه میان مردم جامعه به وجود آمده‌اند. این عرفان‌ها و فرقه‌های ساختگی همانند بیماری عفونی آهسته و پیوسته در حرکت است و آثار مخربی در جامعه باقی می‌گذارد به طوری که زمان و برنامه‌های اعتقادی زیادی احتیاج است تا فردی که با افکار و عقاید پلید این عرفان‌ها مسموم شده است را سم زدایی کرد.
دشمنان زمینه‌های اولیه انحراف افکار را با به وجود آوردن اینگونه فرقه‌های شیطانی برای نوجوان و جوان فراهم می‌کنند و از طرفی خانواده‌هایی که اطلاعات کمی در مورد تربیت صحیح و ارتباط گیری با فرزندان خود دارند و معتقد به آزاداندیشی هستند و از چهارچوب خاصی پیروی نمی‌کنند موجب می‌شوند تا علاوه بر زمینه‌های اولیه که دشمنان برنامه‌ریزی کرده بودند، به صورت ناخواسته شرایط گرایش فرزندانشان را به گرداب‌های گناه فراهم کنند که آثار منفی و زیان‌باری خواهد داشت. از آثار تخریبی عرفان‌ها و فرقه‌های نوظهور می‌توان به دوری از شریعت و حقیقت و توحید، تضعیف فرهنگ اسلامی و به خطر افتادن سلامت معنوی جامعه، از هم گسیختگی بنیان خانواده‌ها و در نهایت به فساد کشیده شدن جامعه اشاره کرد.
نقش گروهک‌های خرابکار و تروریست که گماشته غربی‌ها هستند در ترویج عرفان‌های کاذب چیست؟
زمانی که نوجوانان و جوانان در انتخاب مسیر صحیح در گمراهی هستند و جامعه شرایط پذیرش مسائل انحرافی را داشته باشد، گروه‌ها و افراد هدف‌دار و سودجو دست به کار می‌شوند و از این تلاطم افکار به نفع خودشان استفاده می‌کنند، که وهابیت و بهاییت جزء آن دسته هستند که سعی در انحراف افکار عموم دارند. انجام یک عملیات انتحاری، تخریب اماکن عمومی، ناامن کردن جامعه و کشته شدن تعدادی زن و مرد بی‌گناه، همه نشانگر افکار پلید و پوچ وهابیون و بهاییان است. آنها به قدری جوانان و نوجوانان را فریب داده‌اند و بر افکارشان تأثیر گذاشته‌اند که بدون منطق و عقل دستورات اربابان غربی خود را اجرا می‌کنند و فقط به این دلیل که به آنها تلقین شده است که اگر شیعه بکشند به بهشت می روند اما دریغ از اینکه آن بهشتی که آنها از آن صحبت می‌کنند ساختگی و کذب است، مگر می‌شود عده‌ای بی‌گناه را از بین برد آن وقت به بهشت رفت؟
این گروه‌های انحرافی به وسیله عرفان‌های دروغین و ساختگی جوانانی که در مسیر رسیدن به حقیقت گمراه شده‌اند را جذب می‌کنند و با پول و اسلحه دشمن و به نام دین برادران خود را می‌کشند. وهابیت و بهاییت با پشتیبانی مالی فراوان غربی‌ها و عرب‌های جاهل در جهت قدرت گرفتن عرفان‌های ساختگی قدم بر می‌دارند و در مکتب‌هایی منسوب به خودشان عارفان پست سفتی را پرورش می‌دهند تا بحث اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی را در جامعه به وجود آورند و افکار عموم مردم را نسبت به اسلام ناب منحرف سازند و عرفان‌ها، گروهک‌ها و فرقه‌های شیطانی و دروغین را جایگزین کنند.
عکس‌العمل شیعیان نسبت به اقدامات دشمنان در زمینه اعتقادی و فرهنگی چگونه باید باشد؟
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان با اقدامات نظامی و غیرنظامی سعی در براندازی این کشور اسلامی داشته‌اند و هر ساله توطئه‌های جدیدی علیه اسلام و شیعه به خصوص نظام جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ریزی و پیاده می‌کنند. یکی از دلایل مهمی که غربی‌ها از نظام جمهوری اسلامی در هراسند این است که این نظام پرچم اسلام و مکتب شیعه را در دنیا به اهتزاز درآورده است. آنها می‌دانند روزی می‌رسد که افکار و اعتقادات اسلام و شیعه در سراسر دنیا منتشر و ترویج می‌شوند و این موجب نگرانی دشمنان است و شیعه را خطری جدی برای اهداف استعمارگرانه خود می‌دانند، لذا با تمام وجود وارد عمل شده‌اند و از هیچ اقدامی علیه این نظام صرف‌نظر نمی‌کنند.
در دنیای مجازی و ماهواره‌ای پر است از شبکه‌های ترویج فحشا و اخبار دروغ اما فقط جلوی فعالیت شبکه‌ها و خبرگزاری‌های نظام جمهوری را می‌گیرند و مانع منتشر شدن آنها در سطح جهانی می‌شوند. لازم است شبهاتی که دشمنان و مخالفان برای اسلام به ویژه مذهب شیعه به وجود می‌آورند را با استفاده از آیات قرآن کریم و احادیث حل کنیم. بر ما واجب است که به عنوان یک ایرانی مسلمان از مکتب شیعه دفاع و شبهات و موانعی که بر سر راه قرار می‌دهند را برطرف کنیم و نسبت به دسته‌های پشت پرده و ماهیت خبیث غربی‌ها روشنگری نماییم.
جهاد بر همه مسلمانان واجب است اما قرار نیست که اگر آنها اسلحه به طرف ما گرفتند ما هم همین کار را انجام دهیم، اگر اینگونه باشد هیچ فرقی با آنها نداریم. اگر دشمنان جهت تخریب و انحراف افکار و اعتقادات مردم قدم برداشته‌اند ما باید از طریق فرهنگ عمل کنیم، زیرا با فرهنگ‌سازی اسلامی و صحیح می‌توان زیرساخت‌ها و پایه‌های اعتقادی جامعه را تقویت کرد. که اگر اینگونه شود هیچ اسلحه‌ای نمی‌تواند اعتقادات را در جامعه اسلامی سست کند.
از آنجا که غالباً قربانیان عرفان‌های کاذب نوجوانان و جوانان هستند، مدارس و دانشگاه‌ها در این رابطه چه وظایفی دارند؟
اینگونه فرقه‌ها و گروه‌ها مانند شرکت‌های حرمی که تماماً متصل به کشورهای غربی و عربی هستند و در جهت محقق شدن اهداف پلید و شستشوی اعتقادی و تخلیه اطلاعاتی و مالی به وجود آمده‌اند با گفتاری دوستانه و ساده و درعین‌حال وعده‌های تجملاتی و تبلیغات کاذب به سراغ قشر جوان و نوجوان جامعه  می‌آیند، چون می‌دانند این قشر اطلاعت کمی در مورد دین و شریعت دارند و از طرفی حس زیاده‌خواهی و استقلال‌طلبی در بین نوجوانان و جوانان زیاد است که با سوءاستفاده از این خصلت‌ها جهت جذب برنامه‌ریزی می‌کنند و به قدری بر افکار و باورهای شخص تأثیر می‌گذارند که یک فرد حاضر می‌شود تمام زندگی خود را بفروشد و در اختیار آنها قرار دهد.
اماکنی که با این قشر از جامعه سروکار زیادی دارند، مدارس و دانشگاه‌ها هستند. یکی از وظایف مکان‌های تربیتی و آموزشی در قبال متربیان، آگاه‌سازی دانش‌آموزان و دانشجویان به مسائل حاشیه‌ای و جانبی و خطرات و تأثیرات منفی گرایش به سمت آنها است. یک دبیر مجرب در امور تربیتی و آموزشی می‌تواند تأثیر بسزایی بر افکار دانش‌آموز و دانشجو داشته باشد. یکی از اولین برنامه‌هایی که مدارس و دانشگاه‌ها باید در نظر داشته باشند غربالگری است. با انجام این امر، سطح و نوع فکری و اعتقادی دانش‌آموزان و دانشجویان مشخص می‌شود و به راحتی می‌توان برای هر گروه از این افراد برنامه‌ریزی اعتقادی و تربیتی کرد.
مراکز آموزشی با بهره‌گیری از طلاب و روحانیونی که در زمینه مشاوره‌های تربیتی و اعتقادی خُبره هستند می‌توانند دانش‌آموزان و دانشجویان را از گرفتار شدن در گرداب فرقه‌های دروغین و شیطانی نجات و مسیر صحیح را به آنها نشان دهند. اگر ارتباط میان مراکز آموزشی با مراکز مذهبی و فرهنگی مستحکم شود و تبلیغات گسترده انجام شود‌ دانش‌آموزان و دانشجویان جهت گرایش به مساجد و مراکز فرهنگی و مذهبی تشویق می‌شوند، که این امر موجب می‌شود محصلین و دانشجویان بعد از مدرسه و دانشگاه به سراغ پارک‌ها و تجمعات نامتعارف و فرقه‌ها نروند و مثلث کانون خانواده، مدرسه و مسجد را برای خود نهادینه می‌کنند.
آیا طلاب و روحانیون حوزه علمیه حضرت حجت (عج) به مراکز آموزشی و فرهنگی که در منطقه وجود دارد جهت امور مشاوره‌ای اعزام می‌شوند؟
برای طلبه‌هایی که در رشته‌های مختلف علوم انسانی و علوم فقه از درجات بالایی برخوردار هستند، دوره‌های کوتاهی جهت فراگیری روش آموزش برگزار می‌شود تا به عنوان مشاور در زمینه‌های مختلف مذهبی به مدارس ابتدایی و راهنمایی منطقه اعزام شوند و روزهایی خاص در هفته را با هماهنگی مدیر مدرسه به برگزاری کلاس‌هایی فوق‌برنامه تحت عنوان مشاوره‌های دینی و اخلاقی به فعالیت مشغول هستند.
البته لازم به ذکر است که در مقاطع مختلف تحصیلی مخصوصاً مقطع دبیرستان، عاملین فرقه‌ها و عرفان‌های کاذب مشغولِ فعالیت و جذب دانش‌آموزان هستند. یکی از دلایل مهمِ اعزام طلاب به مدارس آگاه‌سازی محصلین از خطر وجود چنین فرقه‌هایی در مدارس است. خطر مسموم شدن اعتقادات با افکار پلید گروه‌ها و فرقه‌های کاذب و شیطانی همیشه در کمین دانش‌آموزان و دانشجویان است، مسئولین باید در امر اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی خانواده‌ها و خود نوجوانان و جوانان کوشا باشند.
چگونه می‌توان به معرفت الهی رسید؟
اگر فردی به دنبال رسیدن به عرفان صحیح است باید از طریق دین اسلام به آن برسد که با بهره‌مندی از قرآن کریم که راهنمای جامعه و کلام و احادیث پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) که راهگشا و مناسب‌ترین راه و روش برای رسیدن به هدف اصلی که همان معرفت الهی است می‌توان به خداوند متعال تقرب کرد. رسیدن به معرفت الهی با توکل بر خدا، توسل بر ائمه اطهار(ع)، انجام فرایض دینی و دوری از محرمات محقق می‌شود. قرآن و اهل‌بیت دو بال رسیدن به معرفت الله هستند که هر شخصی با بهره‌گیری از این می‌تواند حقیقت را بشناسد و در راه صحیح قدم بردارد.
در طرح صالحین بسیج قشر طلاب چه برنامه‌هایی انجام شده است و در سال جدید قصد انجام چه برنامه‌هایی را دارید؟
با توجه به اینکه حلقه‌های صالحین موقعیت مناسبی را جهت آشنایی هرچه بیشتر متربیان با طلاب و روحانیون به وجود آورده است متأسفانه هنوز صالحین سپاه تهران بزرگ دستورالعمل مُدونی در رابطه با چگونگی اجرای برنامه‌ها به ما نداده است. اما همان طور که گفته شد طلاب و روحانیون مجربی را جهت برنامه‌های مشاوره تربیتی و اعتقادی، آموزش داده و به مدارس و دانشگاه‌های محدوده اعزام می‌کنیم و همچنین در این راستا روزهای دوشنبه در تعدادی از مساجد محل برای متربیان و نمازگزاران جلسات اخلاق برگزار می شود. برای آینده نیز برنامه‌هایی در نظر داریم تا انشا الله بتوانیم در راستای محقق شدن منویات و دغدغه‌های مقام معظم رهبری قدم برداریم و مثمر ثمر واقع شویم. دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) باید مد نظر تمام مسئولین قرار گیرد و با توجه به نیازهای جامعه حرکت کنند.

 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری