تاریخ انتشار:93/3/18 - 14:22
شماره مطلب:1393318
گزارش بازديد از گنجينه جواهرات ملي ايران

گزارش بازديد از گنجينه جواهرات ملي ايران

گزارش بازديد از گنجينة جواهرات ملي ايران
*****************
روز يكشنبه 11/3/93 ساعت 14 كه مصادف با ولادت باسعادت امام حسين (عليه‏السلام) بود به اتفاق جمعي از همكاران سازمان براي بازديد از گنجينه جواهرات ملي عازم اين مجموعه شديم.  اين برنامه به پيشنهاد گروه جغرافيا و با هدف آشنايي بيشتر همكاران با جاذبه‏هاي گردشگري تهران (به تعبيري آشنايي با محيط پيرامون خود)‌ برگزار گرديد.
توضيحات سركار خانم ملك محمودي كارشناس محترم گروه جغرافيا:
جمع‏آوري جواهرات ملي در دوره صفويه آغاز گرديده و پس از فتوحات نادر شاه و افزايش آنها در دوره قاجار اقدام به جمع‏آوري و نصب جواهرات بر اشيايي چون كره جواهر نشان، تخت طاووس، تاج كياني و ساير اشيا نمودند. در آبان ماه 1316 قسمت عمده جواهرات به بانك ملي ايران سپرده شد و در سال 1339 با تأسيس بانك مركزي ايران اين موزه افتتاح و به بانك مذكور سپرده شد. مجموعه جواهرات ملی ايران از لحاظ هنری، تاريخی و منحصر به فرد بودن در شرايطی است که حتی زبده‌ترين کارشناسان و ارزيابان جهان هم نتوانسته‌اند ارزش واقعی يا تقريبی آن را محاسبه کنند! به ياد داشته باشيم اين مجموعه، يكي از افتخارات ملي ماست كه بايد در پاسداشت آن كوشا باشيم.
زيبايي و تلالو جواهرات، توجه هر بينده‏اي را به خود جلب مي‏كرد. كره جواهر نشان، الماس بي‏نظير دريايِ نور، تخت طاووس، ‌تاج‏هاي مراسم تاجگذاري، ظرف‏هاي مرصع و جواهرات سلطنتي در ويترين‏هاي متعدد از نكات قابل توجه اين بازديد بود.
اين بازديد در ساعت 16 به پايان رسيد.
 
                                                  پايگاه بسيج شهيد موسوي                                          

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری