تاریخ انتشار:94/3/16 - 14:48
شماره مطلب:1394316
برگزاري ششمين نشست بزم انديشه به مناسبت نيمه شعبان

سخنراني حجه الاسلام و المسلمين قرائتي پيرامون علم و پژوهش مفيد

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی در ششمین برنامه از سلسه نشست های علمی" بزم اندیشه " که  به مناسبت خجسته میلاد دوازدهمین اختر آسمان ولایت و در آستانه بیست و ششمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد، با بیان این مطلب که در گذشته اسمی از نماز در کتاب های درسی نبود ولی بحمدالله حالا خیلی بهتر شده، افزود: باید محتوای کتب درسی با اخلاص نوشته شود تا دانش آموزان را به خدا نزدیک کند. اگر در آن چیزی که می‌نویسید، سوزدل باشد، اثر خودش را خواهد داشت.
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با انتقاد از پژوهش های بی هدف، اضافه کرد: تحقیق کنید اما قبل از آن باید توسل پیدا کنید؛علم است، اما فایده ای ندارد، هر علمی که مفید نیست. گاهی ضرر هم دارد.
وی با استناد به آیات قرآن کریم تصریح کرد: در قرآن از 3 علم سخن به میان آمده است، علم نافع یا مفید که انسان را به خدا نزدیکتر کرده و یا مشکلی از مشکلات جامعه را حل کند. اقراء باید "بسم رب " باشد. امروز اقرأ هست اما «بسم رب» نیست و این مشکل در آموزش و پرورش نیز وجود دارد. دوم، علم مضر که انسان را از خدا و فطرت خود دور می سازد و این همه جنایاتی که در جهان شاهد آن هستیم نتیجه علم مضراست. سوم علمی که نه برای مردم مفید است و نه در نزدیک کردن افراد به خدا اثری دارد، در واقع خنثی است. این چنین علمی وقت و سرمایه عمر هدر دادن است و انبیاء از چنین علمی به خدا پناه می بردند." قل اعوذ بک من علم لاینفع".
وی با اشاره به برخی سئوالات نابجا اضافه کرد: هر چیزی که در کتاب‌ها نوشته می‌شود باید 4 شرط را داشته باشد یعنی یا واجب باشد یا مستحب یا مشکلی از فرد را رفع کرده و یا مشکلی از جامعه را رفع کند، در غیر این صورت وقت تلف کرده ایم. برای همین راهنمایی‌ها نماز خواندنشان بیشتر از دبیرستانی‌هاست و دبیرستانی‌ها بیشتر از دانشگاه‌ها، علت آن است که علم‌ها خروجی ندارد، اقرأیی ارزش دارد که پایانش به سجده ختم شود.
این استاد قرآن با بیان اینکه مشکل مملکت، ازدواج و اشتغال است، گفت: ازدواج و اشتغال قفل شده و دیپلمه‌ها نیز باید هنر یاد بگیرند؛ چرا که استخدامی درکار نیست و چاره این است که هر فرد یک هنری را یاد بگیرد و در دانشگاه نیز باید همین‌طور باشد.
رئیس ستاد اقامه نماز ادامه داد: نیاز اول انسان اکسیژن بعد از آن آب و نان و سپس همسر است و این نیاز طبیعی است و چه اشکالی دارد تا دختران ما هنری داشته باشند که کمکی هم به خانواده باشد.
وی خطاب به مسئولان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی توصیه کرد: باید طراحی های شما به شکلی باشد که هر دختر و پسر هنری را یاد بگیرد تا وقتی از مدرسه خارج می شود بتواند خودش را اداره کند.
استاد قرائتی با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش افزود: تحول خوب است ولی باید تحولاتی انجام شود و خودباختگی در آن نباشد؛ بعضیاساتید خود را باخته‌اند و جوانان ما بی‌هویت شده‌اند و خودشان را باور نمی‌کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی افزود: زمانی کتاب‌های درسی از دوم دبیرستان تا بعد از دانشگاه، از نماز چیزی در آن وجود نداشت و باید دین را طوری بگوییم که بچه‌ها یاد بگیرند و سعی کنید علمی که در کتاب‌ها تزریق می‌کنید علمی جهت‌دار باشد و اگر با زور و نمره کتابتان را خواندند فکر نکنید موفق هستید و باید در سازمان شما در نوشتن کتاب‌ها از دیگران کمک گرفته شود
در پايان سخنراني  از همكاران جانباز سازمان  با اهداي لوح تقدير  با حضور ايشان و رياست سازمان  تقدير بعمل آمد.

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری