تاریخ انتشار:94/4/2 - 11:01
شماره مطلب:139442

گزارش برنامه تور تهران گردي خانوادگي همكاران سازمان

بسم الله الرحمن الرحیم
گزارش تهران گردی
 
جمعه 8 خرداد 1394 ساعت 9 صبح جمعی از همکاران سازمان به همراه خانواده از مقابل سازمان حرکت خود را آغاز کردیم. جمع حدوداً 50 نفره ما با حضور كودكان و نوجوانان شور و حال خاصي  داشت.
اين برنامه با هدف آشنايي بيشتر همكاران با جاذبه‏هاي گردشگري تهران به تعبيري آشنايي با محيط پيرامون خود برگزار گرديد.قرار بود در این برنامه از برخی اماکن تاریخی شهر تهران مانند: میدان بهارستان، مجلس شورای ملی و اسلامی، مسجد و مدرسه باغ سپه سالار، میدام امام خمینی (ره)، سر در باغ ملی (تنها دروازة باقیمانده شهر تهران)، میدان حسن آباد، و مجموعة کاخ گلستان که با همراهی و توضیحات کارشناس محترم سازمان سرکار خانم ملک محمودی همراه بود دیدن کنیم.
میدان حسن آباد و هشت گنبد معروفش:
خیلی از قدیمی‏ها میدان حسن آباد را قلب تهران می‏دانند و این میدان جای بسیار مهمی در خاطرات آنان دارد.قبل از هر چیز، هشت گنبد که در چهارگوشه میدان قرار دارد خودنمایی می‏کند. میدان حسن آباد یا هشت گنبد با سابقه‏ای بیش از ۸۰سال که به سبک معماری غربی که هیچ نسبتی با معماری سنتی ایرانی ندارد، برپا شده است. تناقض سنت غرب و شرق در این مکان به خوبی دیده می‏شود.قبل از احداث این میدان تاریخی، باغ بزرگی در این محوطه قرار داشته که متعلق به میرزا یوسف آشتیانی بود. وی بعد از گسترش یافتن تهران، آن منطقه را به نام پسرش حسن، حسن آباد نامگذاری کرد که این وجه تسمیه نامگذاری حسن آباد است.
این میدان در تقاطع خیابان امام خمینی (ره) و وحدت اسلامی واقع شده است. در گوشه شمالغربی میدان در گذشته قدیمی ترین قبرستان تهران قرار داشته که از سال ۱۳۱۷ ه.ش به بعد آتش نشانی بزرگی جای آن قرار گرفت.
 
میدان بهارستان:
میدان بهارستان تا اواخر دوره سلطنت رضاشاه میدان نگارستان نامیده می‌شدکه از نام باغ و کاخ نگارستان گرفته شده‌بود. مجموعه نگارستان در شمال میدان قرار داشت و به‌دستور فتحعلی شاه قاجار به عنوان خانه تابستانی پادشاه در خارج از شهر تهرانِ آن روز ساخته شد.
اهمیت این میدان به ساختمان مجلس شورای ملی (مجلس دوره مشروطه) و مجلس شورای اسلامی است.
این میدان محل رخدادهای مهم تاریخی در تاریخ معاصر ایران بوده‌است. از جمله: ایجاد ساختمان نخستین مجلس قانونگذاری ایران در دوره مشروطه، ترور میرزا علی‌اصغرخان اتابک در هنگام خروج از مجلس، به توپ بسته شدن مجلس توسط قزاقان تحت فرمان لیاخوف روسی، کودتای 28 مرداد و حرکت معلمان، راهپیمایی‌های متعدد مردم در حمایت از دولت مصدق و راهپیمایی مخالفین دولت مصدق و حادثه 30 تیر.
این میدان از جنوب به محله سرچشمه، از شمال به خیابان بهارستان و خیابان فخرآباد و محله دروازه شمیران، از غرب به خیابان جمهوری اسلامی، باغ سپهسالار و چهارراه سیدعلی واز شرق به خیابان مجاهدین اسلام محدود است.
 
میدان امام خمینی (ره) یا توپخانه سابق:
از آن جا كه شليك توپ در ايام ماه مبارك رمضان در زمان افطار و سحر و همچنين تحويل سال نو به مردم تهران اطلاع رساني در اين ميدان انجام ميشده ‏ ، نام توپخانه بر آن گذاشته اند. در این میدان، ساختمان قديمي بانك شاهي (بانك تجارت فعلي) ساختمان در حال باز سازي موزه صنعتي و ساختمان اداره پست و تلگراف قرار دارد.
 
مسجد و مدرسه باغ سپه سالار:
مسجد سپهسالار که پس از انقلاب اسلامی با نام مسجد آیت‌الله مطهری نیز شناخته می‌شود یکی از نخستین و بزرگترین مساجد شهر تهران است. این مسجد همراه مدرسه‌ای به همین نام در کنار عمارت بهارستانمجلس شورای ملی در میدان بهارستان تهران قرار دارد.
بانی آن میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی صدراعظم دوره ناصرالدین شاه قاجار است. مدرسه و مسجد سپهسالار پس از مدرسه چهارباغ اصفهان از بزرگترین و باشکوه‌ترین بناهای مذهبی در ایران بشمار می‌آید. سپهسالار در سال ۱۲۵۸ خورشیدی بنیادگذاری این ساختمان را آغاز کرد و پس از او برادرش یحیی‌خان مشیرالدوله در تکمیل این بنا همت گماشت. ساخت هسته اصلی بنا نزدیک به پنج سال طول کشید.
مسجد و مدرسه سپهسالار نخستین و بزرگ ترین مسجد و مدرسه عالی در تهران است که طراحی آن الهام گرفته از مسجد جامع اصفهان و مدرسه چهارباغاصفهان و مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه است.
نمازخانه مسجد که به چهل ستون شناخته می‌شود (در واقع ۴۴ ستون دارد)، در شرق صحن جای گرفته؛ صحن دارای چهار باغچه، چهار خیابان و حوض بزرگی در میانه است که از آب روان قنات مهران سیراب می‌شده است.
این مسجد در ضلع جنوب شرقی میدان بهارستان و در خیابان بهارستان (خیابان مصطفی خمینی یا سیروس) و در کنار ساختمان قدیمیمجلس شورای ملی ایران قرار دارد.
 
سردر باغ ملی یا تنها دروازة باقیمانده شهر تهران:
سردر باغ ملي كه تنها دروازه باقيمانده شهر تهران است! هم اکنون در حال مرمت و بازسازی است. این دروازه و دیگر دروازه‏های شهر تهران اهمیت بسیار زیادی در نگه داری و امنیت شهر داشته است.  متأسفانه از دوازده دروازه تهران فقط این دروازه باقی مانده و دیگر دروازه‏های شهر تهران در طول تاریخ تخریب شده‏اند
 
مجموعه کاخ گلستان:
برنامه اصلي ما بازديد از مجموعه كاخ گلستان بود.مجموعه کاخ گلستان یادگاری به جای مانده از ارک تاریخی تهران است. ارک تاریخی تهران به دورة صفویه و زمان شاه طهماسب اول باز می‏گردد. ارک سلطنتی در دورة کریم خان زند بازسازی شد و در دورة قاجار به محل دربار و سکونت سلاطین قاجار اختصاص یافت. گفتنی است ناصرالدين شاه تغییرات بسیاری را مجموعة کاخ گلستان ایجاد کرد. متأسفانه بسیاری از بناهایی که در زمان ناصرالدين شاه ساخته شد در دورة پهلوی تخریب  گشت و در حال حاضر اثری از آن‏ها بر جا نمانده است. یکی از مجموعه‏هایی که در دورة پهلوی تخریب شد اقامتگاه زنان حرم و عمارت خوابگاه شاهی بود که به جای آن ساختمان فعلی وزارت امور اقتصاد و دارایی ساخته شد.
عمارت‏هایی که در مجموعة کاخ گلستان وجود دارند که از برخی از آن‏ها دیدن کردیم عبارتند از: کاخ ابیض یا موزة مردم شناسی، تالار الماس، عکسخانه، عمارت بادگیر، شمس العماره (اولين ساختمان چند طبقه در تهران و ايران)، تالار آیینه، تالار عاج، تالار ظروف یا موزه لوازم و وسايل شخصي پادشاهان قاجار، عمارت بلریان، نگارخانه، چادر خانه، حوضخانه، سنگ قبر ناصرالدين شاه، خلوت کریم خانی و ایوان تخت مرمر (جایگاه تاجگذاری پادشاهان قاجار).
مجموعه کاخ گلستان در میدان پانزده خرداد مقابل مسجد ارک قرار دارد.
نكته قابل ذكر در اين سفر حضور كودكان و نوجواناني بود كه مكان‏های مورد بازدید را باد قت نگاه مي‏كردند و با طرح سؤالات جالب، توجه و دقت خود را نشان مي‏دادند.
در پایان این برنامه، همکاران ناهار را در کنار خانواده خود در رستورانی سنتی صرف کردند.
 
پایگاه بسیج شهید موسوی
 
 
 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری